Łączymy offline z online Darmowa wycena

Czy warto stworzyć stronę internetową w kreatorze Wix?

zmiana tła strony w wix

Do niedawna twórcy, aby stworzyć wyjątkową stronę internetową, musieli opanować języki programowania. Do wyboru były jeszcze ograniczone w edycji szablony z popularnych CMS-ów lub korzystanie z kreatorów, których finalne „produkty” pozostawiały sporo do życzenia pod względem estetyki. Obecnie na rynku dostępna jest jeszcze jedna opcja – Wix.

Chociaż na rynku działa wiele firm i freelancerów oferujących usługi informatyczne, część osób decyduje się na samodzielne stworzenie strony internetowej. Powody są różne, np. konieczność cięcia kosztów, kreatywne zacięcie, chęć nauki nowych rzeczy czy potrzeba pełnej kontroli nad wszystkimi aspektami prowadzenia firmy. Sprawdźmy co może zaoferować jedno z najpopularniejszych narzędzi do samodzielnego przygotowania strony internetowej.

Czym jest Wix?

Wybór szablonu strony w WIX

Wix to platforma, który umożliwia tworzenie zindywidualizowanych, nowocześnie wyglądających stron internetowych. Kreator Wixa jest bardzo intuicyjnym narzędziem. Edycja szablonu wymaga jedynie podstawowych zdolności obsługi komputera. Dodawanie nowych elementów (np. sekcji, obszarów tekstowych, przycisków, obrazków) działa na zasadzie „drag and drop” (czyli przeciągnij i upuść). Równie proste jest wyposażanie stron w nowe funkcjonalności: zarządzanie nimi odbywa się przy pomocy czytelnego, bocznego menu.

Wix oferuje także tysiące gotowych szablonów oraz bibliotekę z bezpłatnymi zdjęciami. Za jego pomocą internauci tworzą strony internetowe, blogi czy sklepy internetowe.

Zalety kreatora stron Wix

konfiguracja strony w wix

O tym, że platforma Wix pozytywnie wyróżnia się na tle innych kreatorów stron, świadczą liczby. Wg danych z 2016 r, z Wixa skorzystało już 90 milionów użytkowników. Obecnie platforma dostępna jest  190 krajach. Na czym polega fenomen tego kreatora?

Tworzenie oryginalnych szablonów

Zwykle darmowe kreatory stron mają bardzo ograniczone możliwości tworzenia szablonów. Wix zrewolucjonizował rynek darmowych kreatorów, oferując niemal nieograniczone możliwości projektowania stron. Użytkownicy z łatwością mogą dodawać różne elementy, np. pola tekstowe, obrazy, przyciski, galerie, filmy wideo, moduły mediów społecznościowych, formularze kontaktowe czy menu. Strony można rozbudowywać o nowe sekcje, a także podstrony. Dzięki elastyczności oraz dużym możliwościom kreatora, przy pomocy Wixa internauci z powodzeniem tworzą zupełnie zindywidualizowane szablony.

Darmowe szablony i zdjęcia

Nie każda osoba korzystająca z kreatora marzy o tym, aby zaprojektować swoją stronę od początku do końca wg własnego pomysłu. Takim użytkownikom Wix również wyszedł naprzeciw. Czeka na nich ponad 500 bezpłatnych szablonów, gotowych do edycji. To od internauty zależy czy wybrany szablon pozostawi bez zmian, wprowadzi drobną korektę czy gruntownie dostosuje go do swoich potrzeb. Użytkownicy, którzy nie posiadają własnych zdjęć, mają do dyspozycji setki darmowych obrazów z biblioteki Wixa.

Wiele bezpłatnych funkcjonalności

Platforma Wix oferuje szerokie spektrum funkcjonalności, np. komentarze, forum, formularze, moduły mediów społecznościowych, galerie, rezerwacje czy płatności. Do wyboru są też takie opcje jak kalendarze, zegary, mapy, moduły pogody, liczniki czy narzędzia analityczne. Funkcjonalności wyszukuje się za pomocą wygodnej wyszukiwarki, zaplanowano także podział na kategorie (np. restauracje, analityka). Dzięki licznym udogodnieniom, przy pomocy Wixa powstają funkcjonalne strony internetowe o różnym przeznaczeniu. Internauci tworzą na nim firmowe strony internetowe dla restauracji, hoteli, fotografów, a także blogi czy sklepy online.

Wady kreatora stron Wix

publikowanie strony w kreatorze wix

Chociaż Wix oferuje ogromne możliwości kreowania szablonów i ta platforma ma swoje minusy. Przyjrzymy się bliżej ograniczeniom Wixa.

Nie wszystko jest bezpłatne

Wix, poza bezpłatną, podstawową wersją tworzenia stron, oferuje także 4 pakiety premium, które różnią się między sobą ceną i oczywiście ofertą. Co daje wykupienie pakietów? Pakiet podstawowy umożliwia np. podpięcie własnej domeny, droższe pakiety usuwają reklamy Wixa. Dwie najdroższe opcje umożliwiają prowadzenia kampanii emailowych . Ostatni pakiet dedykowany jest do rozwiązań ecommmerce i zawiera m. in. koszyk.

Warto mieć na uwadze, że również niektóre z udostępnionych funkcjonalności w wersji bezpłatnej posiadają limity czy ograniczenia (np. aplikacja sklepu internetowego w wersji darmowej umożliwia dodanie jedynie 10 produktów).

Brak polskiego suportu

Podstawowe i niezbędne informacje na stronie Wix zostały przetłumaczone na język polski (np. pakiety premium czy interfejs z kreatora). Niestety baza wiedzy oraz wsparcie technicznie dostępne są tylko w języku angielskim. Podobnie wszelkie dodatkowe treści, takie jak blog czy kanały mediów społecznościowych. Bezpośrednia pomoc (np. poprzez wymianę e-mali) też odbywa się jedynie w j. angielskim.

(Nie)przyjazne SEO

Teoretycznie strony stworzone w Wixie są przyjazne SEO. W praktyce uzyskujemy strony oparte na szablonie, w których wprowadzenie zmiany pod kątem dobrego SEO czy użyteczności strony sprawia wiele trudności.

Czy warto tworzyć stronę na platformie Wix?

podgląd strony wykonanej w wix

Korzystanie z kreatora Wix jest proste i przyjemne, a przede wszystkim pozwala na stworzenie pięknych, autorskich szablonów. Dodatkowo Wix udostępnia mnóstwo bezpłatnych dodatków. Niestety w świecie biznesu nic nie jest „za darmo”.

Wix jest komercyjną platformą, więc użytkownicy decydujący się na darmowy szablon, muszą liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Po pierwsze, bardziej zaawansowane funkcjonalności są płatne. Po drugie, bezpłatna strona na Wixie wyklucza podpięcie własnej domeny. Ponadto darmowe korzystanie z Wixa jest równoznaczne z wyświetlaniem się reklam na stronie. Szczególnie dwa ostatnie aspekty sprawiają, że darmowe strony Wixa nie są odbierane jako w pełni profesjonalne. Tym samym firmy czy marki osobiste, które chcą skorzystać z kreatora i jednocześnie budować swój ekspercki wizerunek, muszą liczyć się z wydatkiem co najmniej kilkuset złotych rocznie.

Dla kogo jest skierowany Wix?

panel administracyjny wix

Wix to doskonała propozycja dla osób, które chcą zaistnieć w Internecie, ale z różnych względów nie mogą zainwestować w stronę internetową. Do tego grona można zaliczyć np. nowo powstałe, małe firmy, które nie traktują budowania wizerunku w Sieci priorytetowo (albo po prostu nie mają odpowiedniego budżetu). Wix to też dobra propozycja dla osób, które dopiero budują swoją markę osobistą (np. fotografowie), ponieważ kreator umożliwia stworzenie ciekawego, indywidualnego szablonu i estetyczną prezentacje prac.

Niezależnie od tego, czy użytkownicy wybierają korzystanie z Wixa bezpłatnie czy płatnie, warto zdawać sobie sprawę z jeszcze jednego ryzyka samodzielnego projektowania stron internetowych tą metodą. Technicznie stworzenie strony za sprawą Wixa jest bardzo proste. Użytkownicy mają do dyspozycji też mnóstwo inspiracji. Jednak  zaprojektowanie naprawdę nowoczesnej, ale też skutecznej strony internetowej wymaga:

  • Znajomości aktualnych trendów w projektowaniu stron internetowych
  • Umiejętności tworzenia estetycznych i kreatywnych szablonów
  • Wiedzy z zakresu projektowania stron internetowych (w tym. np. umiejętność dobierania fontów, łączenia kolorów, planowania czytelnej architektury informacji czy intuicyjnej nawigacji)
  • Wyczucia estetyki

Pozornie stworzenie strony internetowej przy pomocy Wixa wygląda jak dobra zabawa. Praktycznie, jeśli firma/osoba chce zaistnieć w Internecie, powinna wykonać rachunek zysków i strat, które generuje samodzielne tworzenie strony. Może się okazać, że indywidualny i bezpłatny projekt strony, stworzony samodzielnie w tym narzędziu, stanie się przynoszącym zyski strzałem w 10. Może być jednak odwrotnie: tworzenie szablonu będzie oznaczało ogromną inwestycję czasu, a w konsekwencji i tak nie pozwoli na realizowanie celów biznesowych. A w Internecie pierwsze wrażenie robimy tylko raz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Janusz Kamiński

    Ciekawe jest, czy stanie popularniej CMSów?

  • MG

    Warto jeszcze dodać ze Wix to bezpieczeństwo strony jesli chodzi o ataki hakerskie. Nie interesują Cię także jak w przypadku WordPress aktualizacje, kompatybilności wtyczek i tak dalej.