Łączymy offline z online Darmowa wycena

Strona firmowa w WordPressie to dobry pomysł!

Klawiatura z logo WordPress

O tym, że każda (a w szczególności firmowa) strona internetowa powinna opierać się na systemie zarządzania treścią, nie trzeba nikogo przekonywać. Dzięki niemu, nie mając wiedzy programistycznej, w prosty sposób można uzupełnić firmową witrynę o dodatkowe zdjęcia, wideo oraz teksty.

Na rynku dostępnych jest kilka systemów CMS, oferujących różne możliwości, a jednym z najpopularniejszych i zarazem najbardziej przyjaznych użytkownikowi, jest WordPress. I na nim się dzisiaj skupimy!

Na początku WordPress został stworzony, jako system do obsługi blogów. Jednak lata pracy nad rozwojem oprogramowania sprawiły, że obecnie z WordPressa korzysta niemal 25% wszystkich stron internetowych, wśród których znajdują się zarówno blogi, sklepy internetowe, portale społecznościowe czy fora dyskusyjne. WordPress jest również doskonałym narzędziem do budowy i obsługi firmowych stron WWW. Poniżej przedstawiamy 10 powodów, dla których warto oprzeć stronę firmową o ten właśnie CMS!

Powód 1: WordPress jest darmowy

Wordpress to darmowe oprogramowanie

WordPress jest produktem open source, dlatego korzystanie z niego nie podlega opłatom licencyjnym ani abonamentowi. To duży plus w szczególności dla małych i średnich przedsiębiorstw, które liczą się z każdym wydatkiem. Wybierając ten CMS już na starcie redukujemy koszty potrzebne do stworzenia firmowej strony internetowej. Jeżeli dodatkowo zrezygnujemy z przygotowania dedykowanego projektu graficznego na rzecz darmowego szablonu oraz nieodpłatnych wtyczek i widgetów, może okazać się, że jedynym kosztem jakim poniesiemy na przygotowanie strony WWW jest zakup domeny i hostingu. To oczywiście bardzo optymistyczne podejście. Rzeczywistość może wyglądać jednak inaczej. Wszystko zależy bowiem od naszych oczekiwań i wymagań odnośnie funkcjonalności serwisu.

Powód 2: WordPress pięknie wygląda

Strona internetowa w wersji responsywnej w WordPress

WordPress posiada ogromną bazę dostępnych szablonów graficznych, dzięki czemu każdy użytkownik, niezależnie od tego czy chce stworzyć atrakcyjny fotoblog czy skuteczny sklep internetowy, znajdzie odpowiedni motyw graficzny. Dzięki ogromnej bazie szablonów przygotowanych przez profesjonalnych twórców, strony internetowe postawione na WordPressie wyglądają bardzo atrakcyjnie i zawsze można je dostosować do panujących trendów oraz własnych wymagań.

Co bardzo ważne, wszystkie dostępne szablony (zarówno płatne jak i darmowe) są zgodne z zasadami RWD (Responsive Web Design). Dzięki temu firmowa strona internetowa będzie doskonale prezentowała się zarówno na ekranie monitora komputerowego, jak i na tablecie czy smartfonie. To niezwykle istotne biorąc pod uwagę, że w Polsce już blisko 30% konsumpcji Internetu odbywa się za pomocą urządzeń mobilnych.

Warto dodać, że sam panel administracyjny WordPressa również jest responsywny, dzięki czemu można zarządzać stroną internetową z poziomu smartfona.

Powód 3: WordPress jest prosty w obsłudze

Prostota obsługi panelu WordPress

Przyjazny interfejs to kolejna ogromna zaleta WordPressa. Dzięki rozsądnemu rozmieszczeniu wszystkich dostępnych funkcjonalności, korzystanie z CMSa jest niezwykle intuicyjne. Każda osoba, która potrafi obsługiwać edytor tekstowy (jak np. MS Word), powinna szybko opanować podstawowe funkcje oferowane przez WordPress. Gotowe szablony wymagają bowiem tylko uzupełnienia treścią.

Dodawanie nowych funkcji ogranicza się natomiast najczęściej do zainstalowania odpowiednich wtyczek i widgetów. Budowę prostej strony internetowej za pomocą WordPressa można więc (w dużym uproszczeniu) porównać do budowy wieży z klocków. Bardziej zaawansowane modyfikacje będą oczywiście wymagały wiedzy programistycznej.

Powód 4: WordPress posiada zaawansowane funkcjonalności

Wtyczki WordPress

Dzięki temu, że WordPress jest systemem open source, jest nie tylko darmowy, ale pozwala na dowolne modyfikacje. Ogromna liczba dostępnych wtyczek (obecnie dostępnych jest ich już ponad 50 tysięcy), o których wspomnieliśmy wyżej, umożliwia rozbudowanie strony WWW zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Tworząc stronę internetową dla firmy warto zainstalować m.in. wtyczki umożliwiające śledzenie ruchu użytkowników na stronie, zbieranie statystyk, ułatwiające pozycjonowanie czy umożliwiające szybkie dzielenie się informacjami znalezionymi na stronie (np. popularny przycisk “share”).

Powód 5: WordPress jest przyjazny Google

Wordpress jest przyjazny Google

Wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania Google, to najlepszy sposób na ściągnięcie do siebie potencjalnych Klientów. Dlatego dobrze zoptymalizowana pod względem SEO strona internetowa, to obecnie jeden z podstawowych warunków sukcesu w biznesie. WordPress również pod tym względem nie ma sobie równych, jako darmowy CMS dla biznesu.

WordPress domyślnie pozwala m.in. na zarządzanie strukturą adresów URL (a więc również umieszczanie w adresie odpowiednich słów kluczowych), czy ustawienie domyślnej kategorii dla wpisów. Znacznie więcej osiągnąć możemy jednak za pomocą dedykowanych wtyczek.

Jednym z najpopularniejszych pluginów do optymalizacji SEO jest Yoast SEO. Dzięki niemu w prosty sposób można skonfigurować znaczną ilość kwestii dotyczących pozycjonowania strony internetowej. Konfigurację wtyczki warto jednak zlecić fachowcom – nieodpowiednie ustawienia mogą bowiem przynieść więcej szkód, niż pożytku.

Powód 6: WordPress jest najpopularniejszym CMSem

Wykres popularności WordPress

Popularność jest mocną stroną WordPressa i przekłada się na ogromną bazę dostępnych szablonów graficznych, wtyczek, widgetów oraz, co niemniej ważne, wsparcie techniczne – to oficjalne, jak i nieoficjalne. Społeczność WordPressa jest bowiem tak rozbudowana, że zawsze znajdziemy pomoc w rozwiązaniu problemu lub przygotowaniu wtyczki dedykowanej naszym potrzebom.

Duża popularność powoduje, że WordPress jest również bezpiecznym systemem.

Powód 7: WordPress jest bezpieczny

Zabezpieczenia WordPress

Strona internetowa jest wizytówką firmy w Internecie, musi zatem nie tylko świetnie działać i wyglądać, ale też być bezpieczna. Tym bardziej jeśli tworzymy sklep internetowy. Klient musi mieć pewność, że jego dane są bezpieczne i nie dostaną się w niepowołane ręce.

WordPress udostępnia sporo mechanizmów ochronnych, takich jak np. częste aktualizacje czy wtyczki zapewniające bezpieczeństwo. Jedną z takich wtyczek jest Wordfence Security. Plugin odpowiada między innymi za skanowanie wrażliwych miejsc, blokowanie niechcianych IP czy wzmacnianie ekranu logowania. Posiada również opcję firewalla.

Powód 8: WordPress jest szybki

Szybkość strony WordPress

Szybkość działania strony internetowej przekłada się zarówno na wizerunek firmy, jak i na pozycję w wyszukiwarce. Szybsze wczytywanie strony na pewno zauważą użytkownicy, co znacząco może podnieść współczynnik konwersji (nawet o 7%). Niemniej istotne są również roboty wyszukiwarek. Dzięki sprawnemu poruszaniu się po stronie, będą w stanie nie tylko szybciej ją zaindeksować, ale też zmniejszy się ilość danych, które musi gromadzić Google – co na pewno zostanie docenione.

WordPress dzięki częstym aktualizacjom oraz dostępności wtyczek do optymalizacji stron WWW, pozwala usprawnić funkcjonowanie witryny. Przydatne mogą okazać się, np. wtyczki W3 Total Cache lub WP Super Cache, służące do zarządzania cache’owaniem. Cache’owanie to zapisywanie określonych danych w pamięci przeglądarki. Dzięki temu nie jest konieczne każdorazowe wysyłanie żądania do serwera, aby je pobrać. W efekcie skraca się czas, jaki jest potrzebny przeglądarce na pełne załadowanie witryny. Cache’owaniu mogą podlegać np. zdjęcia i grafiki.

Powód 9: WordPress jest elastyczny

Strona WordPress na pc telefonie i tablecie

Otwartość systemu sprawia, że WordPress jest niezwykle elastycznym systemem. Co oznacza zarówno, że CMS doskonale nadaje się do zarządzania blogiem, forum internetowym, sklepem czy stroną firmową, jak również to, że stosunkowo szybko można dopasować do swoich oczekiwań niemal każdy element serwisu.

Konstrukcja WordPressa daje niemal nieograniczone możliwości tworzenia własnych motywów graficznych, jak i modyfikowania już istniejących. Mając wiedzę programistyczną, wystarczy wybrać dowolny bazowy szablon, a następnie można przerobić go tak, aby wizualnie nie miał wiele wspólnego z oryginałem.

Profesjonalnie przygotowane motywy można również modyfikować nie posiadając wiedzy technicznej. Autorzy implementują w nich panele administracyjne, dzięki którym w intuicyjny sposób możemy zmienić wygląd prawie każdego elementu na stronie internetowej, np. kolorystykę serwisu, rodzaj i kolor czcionki, szerokość sekcji etc.

Powód 10: WordPress posiada możliwość integracji

Funkcje integracji w WordPress

Dzięki swojej otwartości WordPress umożliwia integrację z innymi usługami. Integracja odbywa się najczęściej za pomocą instalacji odpowiedniej wtyczki. A to pozwala w bardzo prosty i szybki rozszerzyć możliwości firmowej strony internetowej, poprzez integrację z zewnętrznymi, domyślnie niezależnymi od naszego serwisu, usługami. Również z tego powodu WordPress jest doskonałym CMSem dla biznesu.

Czy zatem warto wybrać WordPressa?

Strona wordpress na komputerze mac

Powodów, dla których warto oprzeć firmową stronę internetową o WordPress jest znacznie więcej. Te wymienione przez nas są jednak z pewnością najważniejsze. WordPress to nie tylko intuicyjność obsługi i ładny wygląd stron internetowych, ale też bezpieczeństwo i wsparcie w pozycjonowaniu serwisu, które są niezwykle ważne w budowaniu profesjonalnego wizerunku w Internecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *