Łączymy offline z online Darmowa wycena

Sposoby na reklamę małej firmy w Internecie

Sposoby na reklamę małej firmy w Internecie

W dzisiejszych czasach Internet odgrywa kluczową rolę w marketingu. Jest obecnie jednym z najczęściej wykorzystywanych mediów reklamowych, a jego udział w stosunku do tradycyjnych form reklamy ciągle rośnie. W poniższym artykule przedstawimy parę sposobów na pozyskanie nowych klientów i zwiększeniu efektywności marki w Internecie dla małego biznesu.

Szybki rozwój Internetu i wzrost jego popularności doprowadziły do tego, że zauważono w nim wielki potencjał. Jako pierwsze w Internecie pojawiły się usługi związane z nim samym, między innymi tworzenie witryn Internetowych i inne usługi niezbędne do zaistnienia firmy w Sieci. W tej chwili poprzez Internet można zamówić każdy produkt i usługę, które są na tyle mobilne by można je było przesłać lub dostarczyć w inny prosty sposób. Internet jest doskonałym nośnikiem informacji, który pozwala w szybki i skuteczny sposób przekazywać informacje o cechach produktu, cenie, czasie dostarczenia oraz inne użyteczne dane. Dzięki temu coraz większa liczba przedsiębiorstw decyduje się na własne strony WWW i sklepy on-line.

Zdefiniuj grupę docelową oraz cel reklamy

Szukanie klienta

Każde przedsiębiorstwo ma swój plan, który stara się wdrażać w życie. Zanim zdecydujemy się na umieszczenie reklamy w Internecie musimy postawić sobie kilka ważnych i kluczowych pytań:

  • po co istnieje Twoje przedsiębiorstwo?
  • do czego dążysz?
  • co masz do zaoferowania klientowi?

Kiedy już odpowiemy sobie na te pytania możemy uświadomić sobie własne potrzeby. Co da nam reklama w Internecie i jakie będziemy mieli z tego korzyści? Dzięki elastyczności reklama Internetowa nie musi być sztywna i niezmienna. O ile w tradycyjnych środkach przekazu raz stworzoną reklamę ciężko jest modyfikować, to o tyle Internet pozwala na przekształcenia, jeśli okażę się, że nie spełnia ona właściwie swojej roli. Na bieżąco możemy monitorować efekty prowadzonych kampanii, wykorzystywać różne rodzaje mierzenia skuteczności przekazu, a nawet zmieniać formę aktywności promocyjnej w zależności od potrzeb rynku.

Określ budżet i oczekiwania

Określenie budżetu reklamowego

Dużą rolę odgrywa budżet, ponieważ to właśnie on decyduję o tym, na jakie działania reklamowe możemy się zdecydować. Jeśli nie mamy środków na takie działania warto zapoznać się z naszym wpisem na temat pozyskiwania środków na działalność. Jednak czy ograniczenia dają nam jakieś nowe alternatywy? Dobry marketing nie musi być drogi, a czasami nawet nie powinien. W dzisiejszych czasach mamy natłok reklam, billboardów czy nietrafionych sloganów które przepełniają rynek. Musimy czerpać wiedzę i korzyści z tych ludzi którzy odnieśli sukces. Uczmy się od najlepszych. Nie bójmy się rywalizacji tylko dlatego, że ktoś ma większy budżet od nas. Często stawiamy sobie pytanie czy mała firma z małym budżetem da sobie radę? Zdecydowanie tak, wszystko zależy od naszej kreatywności i od tego jak ją wykorzystamy.

Zacznij reklamę na Facebooku

Facebook

W tym aspekcie ważne są również środki pieniężne, jakie powinniśmy włożyć na reklamę. Facebook nie narzuca żadnych stawek – to my określamy całkowity budżet na działania reklamowe.   Nie można ukryć, ze Facebook jest najpopularniejszym portalem społecznościowym, a jego liczba użytkowników w Polsce w wieku 13-50+ lat wyniosła ponad 15 mln osób i stale rośnie w zawrotnym tempie. Reklama na Facebooku posiada możliwość targetowania. Tylko od Ciebie zależy, ile osób obejrzy reklamowane materiały i w jakim stopniu przekaz go zainteresuję. Bardzo dużym plusem jest to, że na Facebooku mamy możliwość dokładnego określenia grupy docelowej. Oznacza to, iż jesteśmy w stanie wybrać grupę docelową na której się koncentrujemy i w skuteczny sposób możemy do niej dotrzeć, np: ludzie w przedziale od 18 – 27lat, nie posiadający dzieci, interesujący się muzyką pop i lubiący seriale telewizyjne.

Korzyści z reklamy na Facebooku

  • Skalowalność: Jeśli Twoje działania przynoszą efekty, to dzięki odpowiedniemu zwiększeniu budżetu możesz  dotrzeć do proporcjonalnie większego grona potencjalnych klientów i osiągnąć bardzo dobre wyniki.
  • Funkcjonalność: Jest coraz więcej oferowanych narzędzi, które pomagają w wykorzystaniu reklam, targetowaniu czy mierzeniu jej skuteczności. Dzięki tym opcjom możemy jeszcze dokładniej i lepiej planować, analizować oraz docierać do określonych osób. W ten sposób skracamy czas i pracę, a przede wszystkim osiągamy dobre rezultaty.
  • Niskie koszty: Dobrze prowadzona kampania przynosi korzyści i jest stosunkowo tania w porównaniu do innych kanałów, dzięki czemu coraz więcej firm szczególnie tych mniejszych stara się zareklamować w ten sposób.

Nagraj wideo i umieść je w YouTube

Film na Youtube

YouTube to drugi z najpopularniejszych serwisów internetowych na całym świecie. Youtube  umożliwia darmowe umieszczanie i odtwarzanie klipów wideo. Codziennie pojawia się na nim 85 tys. nowych filmów, zamieszczanych zarówno przez prywatne osoby, jak i przez firmy i instytucje (np. zwiastuny filmowe, teledyski, prezentacje). Dzięki swojemu globalnemu zasięgowi YouTube staje się popularnym narzędziem reklamowymi i marketingowym. Szczególną popularność YouTube zyskał wśród millenialsów. Umieszczenie filmu w tym portalu nic nie kosztuje, a do przygotowania filmu wystarczy telefon komórkowy. Przy odrobienie kreatywności można dotrzeć do szerokiego grona odbiorców i zbudować wizerunek firmy.

Podejmij współpracę z bloggerem

Blogger podczas pracy

Według informacji podanych przez SocialPress, 69% Polaków w swoim życiu chociaż raz czytało bloga. Niewiele mniej, bo aż 50% osób deklaruje, że czyta blogi kilka razy w miesiącu, zaś ci dla których są one źródłem inspiracji i informacji jako niezależne medium jest około 24%. Z powyższych statystyk wynika, że oraz więcej osób wybiera blogi jako codzienną prasę elektroniczną, niż stronnicze media takie jak gazety.

Poprzez lata pisania treści blogerzy stworzyli wokół siebie pozytywny wizerunek i tym samym zapracowali sobie na tytuł liderów opinii w dziedzinach, którymi się profesjonalnie zajmują. Różne przedsiębiorstwa chcą z nimi współpracować – duże jak i zarówno małe. Tym pierwszym jest zdecydowanie łatwiej, ponieważ nimi zajmuje się cały zespół marketingowy, gdzie jest im łatwiej zaprezentować swoje oferty. Natomiast w małej firmie przeważnie odpowiedzialna jest za to tylko jedna osoba. Nic nie stoi za to na przeszkodzie, żeby znaleźć bloggerów, którzy nie są jeszcze znani, ale mają stale rosnące grono odbiorców. Często przygotowanie artykułu na temat danego produktu wymaga jedynie przekazania go do testów. Koszt jest niewielki, a wiele można zyskać.

Czy to wszystkie pomysły na reklamę?

Szukanie pomysłów

Przedstawione powyżej pomysły są jedynie wskazówkami, gdzie możesz szukać. Internet daje wiele możliwości reklamy, czasami w mało oczywistych miejscach. Wszystko zależy od Twojej kreatywności. Reklama w Internecie za darmo lub kosztem niewielkich nakładów finansowych jest możliwa i potrafi przynieść wymierne korzyści. Wystarczy odrobina kreatywności i wolnego czasu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *