Łączymy offline z online Darmowa wycena

Cena strony internetowej – ile wynosi i od czego zależy?

strona internetowa agencji

Cena strony internetowej – ile wynosi i od czego zależy? Dla jednych nie gra roli. Inni szukają możliwie najtańszej, natomiast dla wielu stanowi nadrzędny czynnik stanowiący o atrakcyjności oferty agencji lub freelancera. Mowa oczywiście o cenie strony internetowej. 

Bezsprzecznie cena jest ważnym argumentem przemawiającym za wyborem konkretnego wykonawcy. Co jednak warunkuje jej wysokość? Kogo wybrać do jej realizacji – freelancera, czy profesjonalną agencję? Jak dokonać wyboru, by nie przepłacić? Sprawdźmy.

 

Co wpływa na cenę strony internetowej?

strona internetowa za telefonie

Nie można jednoznacznie określić, ile kosztuje strona internetowa. Podobnie jak nie można oszacować ile ogólnie kosztuje samochód, dom, czy jacht. Na cenę każdego z tych produktów – również strony www – składa się kilka istotnych elementów warunkujących jej cechy. Co więcej, każdy z tych czynników jest ze sobą pośrednio powiązany.

Czas realizacji

Podstawowym czynnikiem, który określa cenę strony, jest czas potrzebny na jej zaprojektowanie i stworzenie. Zwykle wynagrodzenie programistów, grafików i innych osób pracujących nad stroną obliczane jest na podstawie ich czasu pracy. Wobec tego im strona internetowa będzie bardziej skomplikowana, tym naturalnie będzie ona dłużej wykonywana, co w konsekwencji podniesie jej finalną cenę.

Ilość osób zaangażowanych w projekt

Cena witryny wzrasta wraz z ilością specjalistów, którzy zaangażują się w jej budowę. Jeśli zlecona witryna wymaga profesjonalnego projektu graficznego, następnie zakodowania unikalnych rozwiązań i technologii oraz wyposażenia w innowacyjne funkcje, wówczas takie zlecenie zaangażuje sporą ilość fachowców. Zupełnie inaczej wyglądać będzie tworzenie prostej strony opartej na sprawdzonych rozwiązaniach. Wtedy praca pochłonie zdecydowanie mniejszą ilość osób, a więc i kosztów.

Funkcjonalności i skomplikowanie strony

Czynnik ten bezpośrednio wiąże się z powyżej opisanym aspektem. Jeżeli w projekcie strony umieszczono dużą ilość skomplikowanych technologii, a jej funkcjonalności wymagać będą specjalistycznej wiedzy, naturalnie cena strony internetowej będzie większa. Opierając witrynę na powszechnie znanych rozwiązaniach, będziemy w stanie zredukować jej finalny koszt.

 

Cena wykonania strony w agencji interaktywnej i u freelancera

freelancer

Agencje zatrudniają wielu specjalistów, którzy są w stanie stworzyć dany projekt szybciej niż samodzielny freelancer, przez co (mimo że zwykle agencyjny cennik strony internetowej jest droższy) witryna może okazać się tańsza w realizacji. Freelancerzy, którzy wykonują pracę front-end deweloperów, grafików i projektantów jednocześnie, ze względu na intensywną pracę nad stroną, mogą zbudować ją w o wiele droższej cenie. Należy liczyć się także z naturalnym występowaniem pewnych problemów lub niedogodności, którym należy sprostać. Grupa specjalistów zażegna problemy zdecydowanie szybciej niż pojedyncza osoba.

Chcąc stworzyć indywidualny projekt całkowicie dopasowany do potrzeb klienta, konieczne będzie zaangażowanie wielu ekspertów, którzy operują wyspecjalizowanymi technologiami. Pozwoli to wykonać perfekcyjny, rozbudowany i funkcjonalny projekt w możliwie najkrótszym czasie i przy możliwie małych nakładach środków.

Zatrudniając profesjonalną agencję, klient zyska także gwarancję, że witryna będzie wykonana wedle najlepszych praktyk. Wybór freelancerów nierzadko przekreśla możliwość uzyskania gwarancji dotyczącej jakości strony, czasu jej realizacji, czy też zachowania ustalonego budżetu. Niebezpiecznym jest także powierzanie strony. W przypadku choroby lub nieszczęśliwego wypadku, mimo zainkasowaniu środków, strona może nigdy nie powstać.

Jakie są widełki kosztowe?

Każda profesjonalna agencja przed przystąpieniem do realizacji, wykona wywiad z klientem na temat budżetu, możliwości obcięcia kosztów witryny oraz jej funkcjonalności, dzięki czemu klient nie będzie zmuszony kupować przysłowiowego kota w worku i doskonale będzie wiedział, na co przeznaczy swoje środki.

Całkowicie inną kwotę zapłacimy za prosty serwis oparty na sprawdzonych i uniwersalnych rozwiązaniach, a inną podczas kompleksowego tworzenia rozbudowanego serwisu od podstaw. Stronę internetową można uzyskać także zupełnie za darmo, jednak wiąże się to z wieloma wyrzeczeniami – o tym w dalszej części artykułu.

W mocno uproszczony sposób możemy przyjąć, że stworzenie minimalistycznej, ale profesjonalnej strony internetowej dla firmy wyniesie około 1900 zł, podczas gdy w pełni indywidualne i rozbudowane rozwiązanie szyte na miarę potrzeb wymagającego klienta będzie kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

 

Tworzenie strony internetowej za darmo – czy warto?

kod strony internetowej

W sieci istnieje wiele CMSów (systemów zarządzania treścią), które pozwolą samodzielnie stworzyć stronę WWW – również za darmo. Jednym z najpopularniejszych CMSów jest WordPress. Pozwala on postawić stronę na jednym z kilku dostępnych darmowych szablonów. Witrynę internetową można także zbudować za pomocą darmowego kreatora.

Niestety rozwiązania tego typu mają wiele ograniczeń i wad. Pierwszą niedogodnością jest konieczność samodzielnego postawienia strony od zera, co dla niewprawionych osób wiąże się z wieloma godzinami „zabawy”, a i tak końcowy efekt zwykle nie powali nas na kolana.Kolejnym problemem jest niewielki stopień możliwości kreacji strony, co wiąże się z małymi możliwościami modyfikacji jej funkcji i wyglądu w darmowych szablonach i kreatorach. Dla wielu firm oznacza to rezygnację z możliwości odpowiedniej kreacji wizerunku w sieci. Bazowanie na darmowych rozwiązaniach nigdy nie przyniesie wymiernych korzyści w postaci, przez co tak zbudowane witryny nie będą spełniały wielu wymaganych funkcji, nie staną się odpowiednio przyjazne dla potencjalnej grupy odbiorców.

 

Czy warto zapłacić więcej za stronę?

praca agencji nad stroną www

Podejście do tworzenia strony internetowej jak do inwestycji pozwoli spojrzeć na jej cenę strony z nieco innej perspektywy. Dobrze wykonana, wyposażona w odpowiednie zabezpieczenia oraz atrakcyjnie wizualna witryna to idealna wizytówka dla każdej firmy, która działa i pozyskuje klientów w sieci.

Dobrze wykonana strona wzbudzi zaufanie wśród większej ilości potencjalnych kontrahentów i klientów niż jej niskobudżetowy odpowiednik. Co więcej, atrakcyjna wizualnie pozwoli wybić się spośród konkurencji i zaprezentować firmę jako profesjonalny i rzetelny podmiot, który nie opiera swojego biznesu na półśrodkach. Wreszcie, dobrze wykonana strona – jako inwestycja – zwróci się o wiele szybciej i intensywniej.

 

Podsumowując – jaka jest cena strony internetowej?

drogowskaz

Wykonanie strony internetowej można oddać w ręce profesjonalnej agencji, powierzyć ją pojedynczemu freelancerowi lub spróbować własnych sił w jednym z wielu dostępnych darmowych narzędzi.Różnica w cenie za wykonanie witryny wiąże się z kilkoma czynnikami. Należą do nich między innymi:

  • czas realizacji,
  • skomplikowanie witryny,
  • zaimplementowane technologie i funkcjonalności,
  • ilość osób zaangażowanych w projekt,
  • unikalne rozwiązania dopasowane do klienta.

Tworzenie strony internetowej w darmowych kreatorach lub na bezpłatnych szablonach w systemach CMS nie spełni podstawowych potrzeb firmy i nie pozwoli odpowiednio zaprezentować swojej marki potencjalnym klientom. Tak stworzone strony prędzej odstraszą, niż zachęcą do złożenia zamówienia lub innego rodzaju konwersji. Rozwiązania te dobre są dla osób prywatnych. Przedsiębiorstwa powinny jednak skorzystać z profesjonalnych usług kreacji witryn.

Zlecając stworzenie strony freelancerowi, zapłacimy mniej, niż podczas złożenia zamówienia w profesjonalnej agencji. To rozwiązanie również wiązać się będzie z kilkoma ograniczeniami. Pamiętajmy, że freelancer będzie jednocześnie wykonywał obowiązki, które normalnie wykonywane są przez kilku specjalistów. Wiąże się to z mniejszymi możliwościami kreacji i dopasowania strony do potrzeb klienta, dłuższym czasem realizacji, a także nierzadko wymagać będzie pójścia na kompromisy – np. w kwestii rozbudowanych funkcjonalności strony lub zaimplementowanych w niej technologii.

Decydując się na usługi profesjonalnej agencji, zapłacimy stosunkowo najwięcej, jednak tworzona witryna będzie:

  • wykonana w możliwie najkrótszym czasie,
  • odznaczała się takimi funkcjonalnościami, jakich klient sobie zażyczy,
  • zespół specjalistów zatrudnianych przez agencję zagwarantuje wysoką jakość witryny (także jej niewidocznej części,
  • jedynym ograniczeniem podczas realizacji pozostanie wyłącznie budżet.

Jeśli zatem chcesz zaprezentować firmę lub markę w pełni profesjonalny sposób, prześcignąć konkurencję i mieć pewność, że witryna wykonana będzie w możliwie najlepszy sposób bazujący na wieloletnim doświadczeniu i wiedzy grupy specjalistów, postaw na usługi profesjonalnej agencji interaktywnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *